Догляд за людьми 24/7

Правильне харчування для людей похилого віку

Їжа грає величезну роль в житті будь-якої людини, але з віком ставлення до неї і потреби організму змінюються. Це обумовлено, перш за все, природними біологічними процесами, а також різними захворюваннями, які впливають на обмін речовин, травну та інші системи.

Продумування меню для людей похилого віку – непростий процес, адже необхідно зробити їжу не тільки корисною, щоб допомагати організму справлятися з щоденними навантаженнями, але також смачною і різноманітною. Оптимальний варіант – довіритися дієтологам, які розбираються в вікових змінах і зможуть розробити режим харчування з урахуванням смакових переваг людей похилого віку. У пансіонаті «Тепло родини» літні люди можуть розраховувати на індивідуальний підхід до вибору страв, відповідальне ставлення до їх приготування і використання свіжих продуктів. Далі ми розглянемо основні моменти, пов’язані з організацією харчування для тих, кому вже виповнилося 60 років і більше.

Підбір харчування з врахуванням хвороб

Навіть сучасна молодь не може похвалитися відмінним здоров’ям, а в міру старіння всі хвороби поглиблюються, впливаючи на різні аспекти життя людини. Завдяки досягненням медицини, більш комфортним побутовим умовам, регулярному харчуванню та іншим факторам люди стали жити довше. Але, починаючи з 60-70 років, в організмі спостерігаються зміни, зумовлені природними процесами старіння, і до цього потрібно бути готовими. При цьому похилий вік зовсім не означає, що потрібно відмовитися від радощів життя, до яких відноситься, зокрема, і смачна їжа. Просто необхідно відкоригувати раціон з урахуванням тих проблем, які виникають.

Якщо говорити про травну систему, то для неї характерні:

  • Випадання і значне стирання зубів, що ускладнює пережовування їжі;
  • Зменшення обсягу ротової порожнини;
  • Зміна смакових відчуттів і переваг;
  • Зниження кількості виробленої слини;
  • Згинання і збільшення довжини стравоходу, а також зниження тонусу його стінок;
  • Зміна мікрофлори і подовження кишечника;
  • Зменшення розмірів печінки з одночасним збільшенням довжини жовчного міхура;
  • Уповільнення процесів засвоєння їжі і дисбаланс між спожитою і необхідною кількістю калорій.

Крім перерахованих проблем, обумовлених старінням, літнім людям доводиться стикатися з:

  • Атеросклерозом;
  • Артрозами і артритами;
  • Артеріальною гіпертензією;
  • Ожирінням;
  • Ішемічною хворобою серця;
  • Запорами;
  • Хворобами Паркінсона та Альцгеймера;
  • Деменцією;
  • Інфарктами і інсультами;
  • Цукровим діабетом та іншими захворюваннями.

Завдання дієтолога – вивчити історію хвороби пацієнта, виділити продукти, які потрібно виключити з раціону (або мінімізувати їх кількість), а також ті, які навпаки здатні поліпшити стан з урахуванням поставлених лікарями діагнозів. Також до уваги береться сполучуваність з прийнятими ліками і смаками літньої людини, адже їжа повинна приносити задоволення, інакше вона буде погано засвоюватися, а людина не зможе насолоджуватися трапезою. У похилому віці дуже важливо харчуватися маленькими порціями (4-5 разів на день).

Підбір харчування для людей похилого віку з урахуванням КБЖВ

Чим старша людина, тим повільніший у неї метаболізм, відповідно, тим менше калорій їй необхідно, інакше є ризик набрати зайву вагу, що негативно позначається на серці, судинах та інших органах. Розрахунок добової норми залежить від віку, статі та фізичних навантажень. Наприклад, кращим варіантом для жінок і чоловіків у віковій групі 60-70 років буде меню з добовою калорійністю від 2100 ккал і 2350 ккал, відповідно. Після сімдесяти років норма зменшується до 2000 ккал і 2200 ккал. При цьому максимально калорійні страви повинні подаватися на обід, щоб організм встиг їх перетравити.

При розрахунку кількості білків, жирів і вуглеводів до уваги беруться наступні нюанси:

1. Навіть у похилому віці організму потрібен білок, нехай і в меншій кількості. Оптимальний варіант – 60 г для чоловіків і 45 г для жінок пісного м’яса в день (кролик, індичка, курка).

2. Для профілактики атеросклерозу, ожиріння та інших захворювань, а також підтримки гарного самопочуття кількість жирів (особливо тваринного походження) потрібно мінімізувати. Важливо зменшити кількість споживаного рослинного масла, а для насичення організму корисними поліненасиченими жирними кислотами включати в раціон до 20-25 г вершкового масла. У співвідношенні з білками жирів повинно бути на 10% більше.

3. Розрахунок числа вуглеводів можна виконувати за стандартною формулою (відповідно до неї їх повинно бути в 4 рази більше, ніж білка) тільки в тому випадку, якщо людина багато рухається. Якщо фізичне навантаження невелике, або є передумови для цукрового діабету, то число вуглеводів потрібно скоротити – це значить зменшити кількість солодощів. Як джерела вуглеводів бажано використовувати картоплю, овочі, цільнозернові продукти, а також вживати більше клітковини, яка виводить холестерин з організму.

Рекомендоване співвідношення БЖВ для чоловіків 60-74 років – 69 г / 77 г / 333 г, для жінок – 60 г / 67 г / 290 г. Потрібно пам’ятати про достатнє споживанні води в день – мінімум 8 склянок.

Мікроелементи в харчуванні літніх людей

Крім КБЖВ необхідно подбати і про вітамінно-мінеральний баланс. Важливими вітамінами для людей похилого віку є вітаміни групи В (В1, В12, В6 і В2), РР, А, Е, С. Велике значення має контроль кальцію – це речовина дозволяє запобігти остеопороз, але надлишок його солей може провокувати закупорювання стінок судин. У раціон включають сир і кисле молоко в дозованій кількості, а також спеціальні добавки, підібрані лікарем. Також меню доповнюють продуктами, що містять калій (картопля, родзинки) та йод (йодована сіль).

Збалансоване, смачне і різноманітне харчування в поєднанні з приємною атмосферою –  це не тільки фізичне здоров’я, а й психоемоційний комфорт людей похилого віку. У пансіонаті «Тепло родини» старші люди можуть розраховувати на підбір меню з урахуванням наявних захворювань, побажань в їжі і загальних принципів планування раціону для людей в похилому віці.